Thomas
Administrator

Dołączył: 26 Sty 2010
Posty: 58
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Śro 12:32, 27 Sty 2010 Temat postu: Prostata - pora na badania |
|
Łagodny rozrost prostaty to jedno z najczęstszych schorzeń dotykających mężczyzn po 40. roku życia. W Polsce dotyczy ponad 2 milionów mężczyzn – blisko połowy z tych, którzy ukończyli 50. rok życia. Z upływem lat liczba ta stale rośnie. Wczesne rozpoznanie choroby pozwala na podjęcie właściwej terapii i szybkie złagodzenie dolegliwości.Choroby gruczołu krokowego zwanego prostatą powodują u mężczyzn wiele dolegliwości zwłaszcza w wieku starszym, gdy u większości z nich gruczoł ulega łagodnemu rozrostowi.
Najczęściej występującymi sygnałami tego schorzenia są dolegliwości ze strony układu moczowego. Choć obniżają one znacznie jakość życia, większość mężczyzn w nieskończoność odwleka wizytę u urologa. Dopiero kiedy objawy nie pozwalają im już na normalne funkcjonowanie, trafiają do lekarza. Warto pamiętać, że nie leczona choroba pogarsza swój przebieg, co może stanowić zagrożenie dla życia. Pojawiające się problemy z oddawaniem moczu należy natychmiast skonsultować ze specjalistą. Regularne poddawanie się badaniom kontrolnym pozwala nie tylko szybko pozbyć się problemów wynikających z rozrostu prostaty, ale także umożliwia wczesną diagnozę i zahamowanie ewentualnego raka prostaty.
Mężczyźni po 50. roku życia-nawet tacy, którzy nie odczuwają dokuczliwych dolegliwości - powinni poddawać się obserwacji polegającej na wykonywaniu kontrolnych badań diagnostycznych dwa razy w roku. W ramach kampanii „Pora na badania, badania w porę”, w roku ubiegłym przebadało się 6.500 mężczyzn w wieku 50-65 lat. Informacje przekazywane choremu przez lekarza wpływają zwykle uspokajająco, pozwalają mu zrozumieć istotę choroby i bez obaw spoglądać w przyszłość.
Wzrastająca liczba zachorowań spowodowana jest zarówno starzeniem się populacji, jak i niewystarczającą świadomością zdrowotną naszego społeczeństwa. Dlatego tak istotną rolę odgrywają inicjatywy prozdrowotne, które ułatwiają pacjentom drogę do specjalistów, jak również stają się czynnikiem ratującym przed rozwojem wielu chorób, w tym także nowotworowych.
Post został pochwalony 0 razy
|
|